Lektoři
Mgr. Marcela Hauke

Vzděláním je zdravotní sestra, sociální pracovník a socioterapeut. Vysokoškolské vzdělání absolvovala v oboru speciální pedagogika. V sociálních službách pracuje na vedoucích pozicích 22 let. Od roku 2003 řídí příspěvkovou organizaci Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem s registrovanými třemi službami – pečovatelskou službou, noclehárnou a azylovým domem. Lektorské činnosti se věnuje od roku 2010, pro IVA lektoruje od roku 2012. Je autorkou knihy Pečovatelská služba a individuální plánování, Zvládání problémových situací nejenom v pečovatelských službách a je hlavní autorkou knihy Když do života vstoupí demence.
Hlavními přednášenými tématy jsou
- zavádění standardů kvality do praxe,
- individuální plánování,
- péče o osoby s demencí,
- ochrana práv klientů,
- komunikace s klienty
- zvládání problémových situací.
Věnuje se rovněž konzultační a metodické práci zejména v pečovatelských službách.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Virtuální realita - demence
- Jak demence ovlivňuje mozek a osobnost člověka – výklad s použitím názorného instruktážního filmu.
- Virtuální realita – vlastní prožitek účastníka, pohled na svět očima člověka s demencí.
- Diskuze nad vlastními prožitky, vhled do potřeb člověka s demencí.
- Praktická doporučení vedoucí k podpoře spolupráce mezi pečovateli v pobytových sociálních službách i v domácím prostředí a směřující k jistotě a bezpečí osoby s demencí i samostatných pečovatelů.
Praktický průvodce individuálním plánováním zejména v pečovatelských službách
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams a počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Seminář je určený zejména pro pracovníky v sociálních službách v návaznosti na vědomosti získané v primárním vzdělávání či v rekvalifikačním kurzu. Umožní účastníkům propojit teorii s praxí prostřednictvím odkazů na konkrétní příklady ze života poskytovatelů a nahlédnout na individuální plánování z úhlu, který jim přinese především pochopení, proč vlastně plánovat, co jsou osobní cíle, jak zjišťovat potřeby, schopnosti a možnosti uživatele. Dále je na příkladech z praxe poukázáno, jaká specifika platí pří plánování u uživatelů s demencí a s dalším zdravotním postižením nebo s omezením ve svéprávnosti. Cílem kurzu je, aby v jeho závěru účastníci mohli s úlevou říci: „Vždyť plánování je tak jednoduché a přirozené!“
Zvládání problémových situací zejména v pečovatelských službách
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams a počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Kurz je zaměřený na praktické zvládání problémových situací v souladu s legislativními normami, standardy kvality a právy osob, které pracovníci řeší v rámci poskytování zejména terénních služeb sociální péče, ale mnohá témata jsou průřezová napříč všemi typy služeb. Jedná se o rizikové oblasti, se kterými se většina pracovníků setkává a na které hledá odpovědi. Témata budou doplňována a řešena aktivně v průběhu kurzu na základě problémových situací vnesených účastníky.
- Definování problémových situací, se kterými se pracovníci setkávají ve své praxi a způsoby jejich řešení
- Hranice v poskytování sociální služby a jak je nastavit
- Spolupráce s rodinou
Virtuální realita – péče o klienta
APSS ČR dlouhodobě připravuje takzvané unikátní kurzy, u kterých využívá především interaktivní metody, řadu netradičních pomůcek a mediálních výukových materiálů, za pomoci kterých mohou lektoři předávat to podstatné pro účastníky – praxi, nové metody práce v sociálních službách a aktuální informace. Účastníci tohoto kurzu se za pomoci brýlí virtuální reality stanou přímými aktéry poskytování péče v oblasti podávání jídla, zajištění hygieny a aktivizace seniora nebo osoby se zdravotním postižením. Kurz bude vhodný pro všechny formy a druhy sociálních služeb pro výše uvedené cílové skupiny, stejně tak i pro neformální pečovatele. Základ tohoto kurzu tvoří teoretický vhled do každodenních úkonů péče, avšak z pohledu člověka, který potřebuje podporu, pomoc a péči. Cílem tohoto kurzu je více se zaměřit na potřeby a očekávání pečované osoby, a to prostřednictvím vlastního prožitku. Při tomto kurzu bude využita technologie virtuální reality. Účastníci se stanou přímými aktéry poskytovaných úkonů a díky interaktivní zpětné vazbě získají jiný pohled na prováděné pečovatelské úkony.