Otevřené kurzy
Dítě jako uživatel sociální služby
Účastník kurzu je seznámen s druhy služeb, kde je uživatelem dítě, ať již přímo, nebo nepřímo. Nejprve je věnována pozornost otázce postupného nabývání svéprávnosti dítěte s ohledem na jeho zapojení do plánování služby, projevech vůle, participace, možnosti rozhodnutí o některých záležitostech samostatně nebo prostřednictvím zákonného zástupce. Na příkladech situací z praxe účastníků kurzu jsou následně vyložena specifika poskytování sociálních služeb dětským uživatelům oproti uživatelům dospělým. Tento výklad je doložen o specifika ze služeb, které nemají mezi účastníky zastoupení. Specifická pozornost je adekvátně věnována prvku poskytování služby v DOZP na základě soudního rozhodnutí o ústavní výchově, anonymnímu poskytování v NZDM apod. Vzhledem k tomu, že dětský uživatel může být rovněž objektem poskytování sociálně-právní ochrany dětí, je závěrečná část věnována také pravidlům spolupráce s orgány sociálně-právní ochrany dětí.
Virtuální realita - demence
- Jak demence ovlivňuje mozek a osobnost člověka – výklad s použitím názorného instruktážního filmu.
- Virtuální realita – vlastní prožitek účastníka, pohled na svět očima člověka s demencí.
- Diskuze nad vlastními prožitky, vhled do potřeb člověka s demencí.
- Praktická doporučení vedoucí k podpoře spolupráce mezi pečovateli v pobytových sociálních službách i v domácím prostředí a směřující k jistotě a bezpečí osoby s demencí i samostatných pečovatelů.
Co nejdéle doma aneb Jak podpořit domácí péči (8 hodin)
Kurz je součástí konceptu CO NEJDÉLE DOMA. Tento koncept je v různých obdobách využíván také v zemích EU, kde je kladen větší důraz právě na domácí péči a spolupráci s terénními a ambulantními sociálními službami. Abychom tedy dosáhli cíle - udržení seniora, co nejdéle v jeho přirozeném sociálním prostředí, je potřeba šířit osvětu mezi seniory a jejich rodinnými příslušníky (a další blízké osoby pečující o seniora), a to prostřednictvím proškolených pracovníků, kteří pracují v terénu a jsou v každodenním kontaktu s touto cílovou skupinou (tedy především sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách v terénních sociálních službách a sociální pracovníci obecních úřadů).
Proškolení pracovníci získají potřebné informace k práci s cílovou skupinou, tedy neformálními pečujícími.
Základy paliativní péče
V rámci vzdělávacího programu se absolvent seznámí s možnostmi a limity poskytování paliativní péče v sociálních službách.Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat klientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Bude vysvětleno, jak paliativní péči poskytovat klientům, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo konečném stádiu tak, aby byla chráněna jejich důstojnost a byla zachována kvalita jejich života.
Jejda, už Vám zase zaskočilo, paní Tichá! aneb Výživa u klientů s demencí
Pokojná smrt - akceptace a základy komunikace
Pracovníci sociálních služeb, zejména ve službách pobytových, se při své práci často setkávají se smrtí a umíráním. Nikdo se nemůžu na smrt zcela připravit. Se smrtí se nelze smířit ani jí ignorovat, je a bude součástí našich životů, je a bude součástí sociální péče.
Pracovníci v sociálních službách musí se smrtí umět pracovat z několika různých pohledů či pozic. Sami se musí vyrovnávat a zpracovat skutečnost, že uživatelé sociálních služeb, o které pečují, odcházejí a umírají. Mlčet o tom či předstírat, že se to neděje, není řešením. Je ale i velmi důležité umět o smrti hovořit s uživateli, kteří „odcházejí“ je nutné mít znalosti a zkušenost jak hovořit s rodinnou. Jde o složitý a psychicky náročný proces, o kterém je nutné hovořit, kterému je nutné se naučit.
Verbálně nekomunikující - úvod k metodám AAK
Seminář zprostředkuje účastníkům základní informace o příčinách poruch komunikace, seznámí je s cíli metod alternativní a augmentativní komunikace (AAK), vymezí cílové skupiny uživatelů, pro které jsou metody vhodné. Absolventi se teoreticky v rámci prezentace na fotografiích seznámí s pomůckami a metodami AAK. V konkrétních kazuistikách budou seznámeni s různými problémy a překážkami, které s sebou komunikace skrze AAK přináší. Seminář se bude věnovat cílovým skupinám osob se zdravotním postižením i seniorů. Seminář seznámí s možnostmi využití technických prostředků při práci s uživatelem - počítač, tablet, komunikátory s hlasovým výstupem. Účastníci se seznámí s možnostmi užití alternativních metod a pomůcek komunikace při vizualizaci.