Lektoři
Mgr. Roman Pešek

Kognitivně behaviorální terapeut, supervizor, lektor, předseda Pracovní skupiny pro psychoterapii v sociálních službách při APSS ČR. Má soukromou psychoterapeutickou praxi a dlouhodobě externě spolupracuje s Psychosomatickou klinikou, Patočkova 3, Praha 6, kde vede několik KBT skupin pro úzkostné a úzkostně depresivní klienty.
Působí jako supervizor v sociálních službách a pro KBT terapeuty. Vede kurzy na různá psychohygienická a psychoterapeutická témata. Prezentuje na konferencích a seminářích v tuzemsku i v zahraničí.Je členem České asociace pro psychoterapii (ČAP) a České společnosti KBT.
Publikuje v odborných časopisech (např. Psychiatrie pro praxi) a napsal několik publikací, např. KBT v praxi (společně s J. Praškem a P. Štípkem), Syndrom vyhoření - Jak se prací a pomáháním druhým nezničit (společně s J. Praškem), Sám sobě psychoterapeutem aneb Co opravdu pomáhá zvládat úzkosti a deprese, Jak se zbavit závislosti na alkoholu - pohledem KBT (kniha získala Čestné uznání v rámci udělování Ceny J. Skály na AT konferenci 2019).
Hraje na bicí nástroje v rockové skupině Rest band, chodí jedenkrát týdně běhat, má rád společnost chápavých a vtipných lidí, je ženatý, má 1 dceru a 2 syny, žije v Praze Dejvicích.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Základy KBT v práci s klienty s úzkostnými, fobickými a depresivními problémy
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je stále se rozvíjející, srozumitelný psychoterapeutický přístup, který má systém a jehož účinnost byla prokázána v terapii úzkostných, fobických a depresivních poruch. Účastníci kurzu budou mít možnost se seznámit se systémem KBT v léčbě těchto potíží a budou jim představeny hlavní metody KBT.
Jak zvýšit sebevědomí svoje, svých kolegů a klientů
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams a počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon, reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Kurz se zaměřuje na problematiku nízkého sebevědomí u klientů i pracovníků v sociálních službách, které ovlivňuje psychickou pohodu, odolnost vůči stresu i profesní rozvoj. Účastníci se seznámí s tím, co sebevědomí znamená, jak se projevuje jeho nízká či přehnaná míra a co tvoří zdravé sebehodnocení. Kurz představí hlavní vlivy formující postoj k sobě, druhým a životu – včetně rizikových myšlenkových vzorců a emocí. Součástí je práce s metodami KBT a schematerapie (modely vnitřních „rolí“ a postojů), nácvik asertivity, sebeoceňování, přijetí pochvaly, odmítání i kultivovaného sdělování a přijímání kritiky.
OBSAH KURZU:
-
Sebevědomí: definice, projevy nízkého, přehnaného a zdravého sebehodnocení; formující vlivy (výchova, zkušenosti, prostředí).
-
Postoje a vlivy: škodlivé vzorce myšlení, emocí a chování; možnosti změny pomocí kognitivně-behaviorální terapie (KBT).
-
Schematická terapie: přehled vnitřních „rolí“ (např. Kritický rodič, Zdravý dospělý); propojení s asertivitou.
-
Asertivní dovednosti: nácvik sebeoceňování, přijímání a dávání komplimentů, schopnost odmítnout.
-
Kritika: trénink otevřeného, respektujícího sdělování a přijímání zpětné vazby.