Lektoři
Mgr. Magdaléna Hejlová

Vedoucí sociálního úseku a koordinátorka paliativní péče v Domovech sociálních služeb Litvínov, p. o.
Absolventka Univerzity Karla Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Ekonomické fakulty, oboru Sociální práce a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Teologické fakulty oboru Etika v sociální práci. Oblasti sociální práce se věnuje od roku 2009 v Domovech sociálních služeb Litvínov, p. o., kam nastoupila na detašované pracoviště Křížatecká 16. Od roku 2015 má na starosti pobytové služby Domov pro seniory, Domov se zvláštním režimem pro osoby s chronicky duševním onemocněním a etylickou demencí a Domov se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou nemocí a jinými typy demence.
Od roku 2014 je členkou Profesního svazu sociálních pracovníků, nyní místopředsedkyní.
Lektorské činnosti se začala věnovat v roce 2018.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Nácvik komunikace s klienty vyžadujícími specifický přístup
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE! Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams.
Počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Personál v sociálních službách se velmi často setkává s klienty s duševním onemocněním nebo s lidmi z různých cílových skupin ohrožených sociálním vyloučením. Práce s těmito klienty je velmi náročná, protože často vyžadují specifický přístup v komunikaci. Nový zaměstnanec je často konfrontován s tím, že před ním stojí klient, který se chová a jedná nepochopitelně. Stává se, že personál dostává kusé informace v rámci edukačních posezení se sociálním nebo zdravotnickým pracovníkem, anebo se od kolegů postupně se dozvídá, jak se má postavit k problematickým situacím v komunikaci. Tento kurz, který by měl ideálně navazovat na kurz Setkání s duševním onemocněním v sociálních službách, pomůže pracovníkům se zorientovat v typologii klienta v různých cílových skupinách. V nácviku z modelových situací trénuje techniku komunikace, učí se reagovat na konkrétní zvláštnosti klienta, porovnává své osobní i profesní zkušenosti s předávanými informacemi a neposlední řadě pracuje na sebereflexi, náhledu na své vlastní limity a možnosti.
Adaptační proces klienta v zařízení sociálních služeb
Kurz se zabývá problematikou adaptace klienta seniora v zařízení sociálních služeb. Účastníkům jsou přiblížena základní teoretická pravidla nastavení a realizace adaptačního procesu klienta. Důraz je kladen na seznámení účastníků s kazuistikami klientů a na souvislost s využitím individuálních plánů při adaptaci. Přiblížen je i význam spolupráce s rodinou a blízkými osobami klienta.
Komunikace v péči o umírající
Sociální péče zahrnuje i řadu klientů v závěru svého života, proto svým pracovníkům umožňuje vzdělávání v tomto tématu. Ti pracovníci, kteří již buď prošli základním vzděláním nebo mají větší praktické zkušenosti v této oblasti, budou mít prospěch z kurzu, který se zabývá zejména tolik žádanou problematikou komunikace s umírajícími osobami a případně s jejich blízkými. Vycházíme z toho, že komunikace s člověkem ohroženým na životě, je velmi obtížná a vyžaduje řadu podmínek na straně prostředí i na straně pečující osoby. I přes náročnost tématu je rozhovor s umírajícím vrcholem paliativní péče, proto je zásadní se jí učit především k prospěchu klienta.
Paliativní přístup a péče u osob s demencí v zařízeních sociálních služeb
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams a počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Paliativní přístup a péče jsou zaměřeny na udržení kvality života navzdory nevyléčitelné nemoci a umírání. U lidí s demencí se však setkáváme se specifickými problémy a situacemi, které péče v závěru života přináší. Tento seminář má pomoci pracovníkům v (pobytových) zařízeních sociálních služeb pochopit tato specifika a přispět k tomu, aby péče byla ulehčující (paliativní), laskavá, důstojná a orientovaná na zachování kvality života a naplňování potřeb umírajících osob s demencí.
Obsah kurzu:
- Paliativní přístup, péče, metody a koncepty práce s člověkem s demencí v závěru života
- Demence
- Identifikace, hodnocení a uspokojování tělesných, psychických, sociálních a spirituálních potřeb u osob s demencí
- Ochrana života, práva klienta a zástupné rozhodování
- Základy komunikace
- Metody a koncepty práce s člověkem s demencí v závěru života
Adaptační proces klienta v zařízení sociálních služeb
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
- funkční mikrofon, reproduktory, webkameru
- kvalitní internetové připojení
Program se zaměřuje na adaptaci klienta v sociálních službách. Účastníci získají přehled o teoretických zásadách adaptačního procesu, práci s kazuistikami a využití individuálních plánů. Součástí je i etika péče, prevence závislosti na službě a spolupráce s rodinou.
- Adaptace klienta
- Individuální plán
- Role rodiny a blízkých
- Multidisciplinární tým
- Prevence závislosti na službě
Paliativní péče v souvislostech - úvod do problematiky
V sociálních zařízeních, a to jak pobytových, tak terénních, se stále častěji pracovníci setkávají s klienty nacházejícími se v závěru svého života. S touto specifickou skupinou klientů je třeba se naučit pracovat s využitím aktuálních poznatků a příkladů dobré praxe. Je důležité seznámit pečující osoby jednak s potřebami a projevy těchto osob, jednak s konkrétními možnostmi péče o ně, a to v případě potřeby až do momentu úmrtí klienta. Součástí paliativní péče je i rodina klienta, proto nedílnou součástí kurzu jsou i možnosti spolupráce tímto směrem. Účastníky kurzu je nanejvýš vhodné povzbudit v jejich nelehké práci a nabídnout jim také diskuzi o jejich vlastním prožívání své práce, uznání jejich emocí a nabídnout několik bodů k tématu sebepéče.