Otevřené kurzy
Individuální plánování s uživateli s demencí
Problematika demence a Alzheimerovi choroby stojí stále mimo zájem veřejnosti, přestože se všeobecně ví, že se toto stále nevyléčitelné onemocnění stává celosvětovou pandemií a významným zdravotním, sociálním i ekonomickým problémem. Počet osob, které onemocní některou z forem demence, každoročně přibývá, zvyšuje se počet závislých na pomoci druhých lidí jak v sociální službě, tak i v přirozeném prostředí pomocí neformálních pečovatelů. Demence snižuje duševní výkonnosti způsobené organickými změnami v mozku, vede k zhoršování stavu až nevratným změnám a způsobuje ztrátu intelektuálních schopností. To postupně přináší například potíže s pamětí nebo s verbální komunikací, osobnostní změny, snižuje se autonomie člověka. Při péči o takto nemocného mají pečovatelé omezené možnosti, jak zjišťovat jeho potřeby, jak plánovat sociální službu a celistvě řešit nepříznivou sociální situaci. Tento kurz je zaměřen na podporu pečujících v oblasti individuálního plánování s uživateli s demencí, a to efektivně, aby se plán hledání potřeb, přání uživatele nestali jen formalitou. Kurz umožní účastníkům nahlédnout na individuální plánování z úhlu pohledu člověka trpícího demencí, pochopit změny chování nemocného a ukáže jim cestu, jak zjišťovat potřeby uživatele a následně s nimi i pracovat.
Trestněprávní a přestupkové aspekty při poskytování sociálních služeb
Účastník kurzu je seznámen s pojmy trestný čin a přestupek a se zákonitostmi trestního a přestupkového řízení, včetně zásad těchto řízení a zásady subsidiarity trestní justice a alternativními způsoby řešení méně závažných jednání. V následném bloku je věnována pozornost trestněprávním a přestupkovým aspektům na straně poskytovatele (a jeho pracovníků), včetně způsobu řešení a vztahu k jiným předpisům (ZSS a zákoník práce apod.) a přičitatelnosti jednání pracovníka poskytovateli a nastavení procesů vedoucích k vyvinění poskytovatele z přestupkové odpovědnosti. Další blok je věnován trestněprávním a přestupkovým aspektům na straně uživatelů služby a dalších osob (rodinní příslušníci, spolubydlící apod.), pokud jejich činnost zasahuje klienta sociální služby nebo pracovníky jejich poskytovatele. V posledním bloku je věnována pozornost otázkám pravidel a zákonnosti spolupráce poskytovatele sociální služby s orgány činnými v trestním řízení a přestupkovými orgány, včetně etických dilemat a možností využití činností sociální práce pro předcházení a nápravu předmětných skutků.
Virtuální realita - komunikace v náročných situacích
Praktický nácvik komunikace s využitím virtuální reality a umělé inteligence
- Prostřednictvím virtuální reality vás přeneseme do situací, které jsou velmi blízko k rozvoji možného konfliktu. AI vyhodnotí vaše odpovědi a vybere adekvátní reakci klienta.
- Díky praktickému nácviku vás naučíme, jak reagovat na situaci hrozící eskalací v konflikt, a to nejen s klientem s demencí, ale i jeho rodinou.
- Nacvičíte si, jak postupovat ve vyhrocených situacích, co říkat a kdy naopak mlčet.
- Vzdělávání se mj. opírá o komunikační protokol SPIKES.
Pokojná smrt - akceptace a základy komunikace
Komunikace v péči o umírající
Sociální péče zahrnuje i řadu klientů v závěru svého života, proto svým pracovníkům umožňuje vzdělávání v tomto tématu. Ti pracovníci, kteří již buď prošli základním vzděláním nebo mají větší praktické zkušenosti v této oblasti, budou mít prospěch z kurzu, který se zabývá zejména tolik žádanou problematikou komunikace s umírajícími osobami a případně s jejich blízkými. Vycházíme z toho, že komunikace s člověkem ohroženým na životě, je velmi obtížná a vyžaduje řadu podmínek na straně prostředí i na straně pečující osoby. I přes náročnost tématu je rozhovor s umírajícím vrcholem paliativní péče, proto je zásadní se jí učit především k prospěchu klienta.
Hygienická pravidla, prevence infekčních onemocnění a postupy v zařízení sociálních služeb
- Úvod do legislativy
- Vyhláška č. 306/2012 Sb. o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a vybraných zařízení sociálních služeb – ve všech zařízeních, kde je poskytována zdravotní péče
- Problematika povinného očkování zaměstnanců v sociálních službách (vyhláška č. 537/2006 Sb.)
- Doporučené postupy při nakládání s odpadem z poskytování zdravotní péče (vyhláška č. 273/2021 Sb.)
- Správná hygiena rukou v sociálních službách; nedostatky v dodržování správné hygieny rukou u poskytovatelů zdravotní a sociální péče jako celosvětový problém
- Hygienicko-epidemiologické standardy v sociálních službách; křehká hranice mezi pečovatelem, zdravotníkem a klientem
Optimální nastavení zdravotní péče v pobytové sociální službě
Zdravotní péče v pobytových sociálních službách má odlišná pravidla od zdravotnických zařízeních. Zdravotní sestra má vyšší kompetence při vyhodnocování zdravotního stavu bez přítomnosti lékaře a zároveň se na některých místech kryje s prací pečujících. V toto kurzu se dozvíte, jak nastavit systém péče v domově, aby klient dostal optimální péči.
- Vyhodnocení potřebnosti zdravotní péče
- Organizační řád
- Jak sehnat zdravotní sestry
- Harmonogramy a náplně práce
- Spolupráce na pracovišti
- Spolupráce s externími pracovníky
- Předávání informací
Aktivizační činnosti klientů s Alzheimerovou chorobou s praktickým nácvikem
Aktivizace klientů s Alzheimerovou chorobou v zařízeních s pobytovými službami nebo i v domácím prostředí je nedílnou součástí jejich života, zvláště pro jeho smysluplnou náplň a pro co nejdelší zachování soběstačnosti seniorů. K pochopení jejich potřeb je nutné znát možnosti i omezení klientů s touto formou demence. Kurz seznamuje s problematikou a zároveň nabízí celou škálu činností trénujících soběstačnost, smysly, motoriku i kognitivní funkce.
Sexualita u seniorů
Virtuální realita - demence
- Jak demence ovlivňuje mozek a osobnost člověka – výklad s použitím názorného instruktážního filmu.
- Virtuální realita – vlastní prožitek účastníka, pohled na svět očima člověka s demencí.
- Diskuze nad vlastními prožitky, vhled do potřeb člověka s demencí.
- Praktická doporučení vedoucí k podpoře spolupráce mezi pečovateli v pobytových sociálních službách i v domácím prostředí a směřující k jistotě a bezpečí osoby s demencí i samostatných pečovatelů.